Небесний порятунок від смертельного сказу

Сказ – небезпечна хвороба тварин. Однак нею хворіють не тільки тварини. Тільки за п’ять минулих років в Україні від сказу померли 17 людей – таку інформацію надали в Міністерстві охорони здоров’я України. Журналісти з’ясовували, як наразі запобігають розповсюдженню сказу, особливо в регіонах.

Людям вірус сказу зазвичай передається при укусі заражених тварин. Сказ може стати причиною смерті людини. Проте правильна та своєчасна допомога до розвитку захворювання дає 100% шанс врятуватися. В Україні є достатньо вакцини для профілактики сказу, кажуть у тому ж міністерстві.

Інкубаційний період сказу від потраплянням збудника до початку проявів хвороби зазвичай триває 1-3 місяці. Однак він може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. А тому симптоми хвороби можуть виникнути не одразу після укусу, а протягом всього зазначеного періоду.

На відміну від людей тварини хворіють на сказ набагато частіше. В Україні епізоотична ситуація щодо сказу була і залишається складною. Станом на 1 квітня 2019 року в Україні зареєстровано 260 випадків сказу, повідомили у Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

За даними Держпродспоживслужби, найбільше випадків сказу у першому кварталі 2019 року виявлено у Вінницькій області – 56 випадків, Львівській області – 17 випадків, Кіровоградській та Житомирській областях – по 15 випадків.

Природні осередки сказу розрізняють на:

  • – міські осередки сказу, які розповсюджуються головним чином неімунізованими собаками і котами, зазвичай це безпритульні тварини;
  • – осередки сказу які формуються й підтримуються дикими тваринами.

Побачити на власні очі диких тварин в лісі надзвичайно складно. Вони самі уникають контактів з людьми. А тому   зустріч з дикими тваринами, а тим паче, коли вони самі йдуть до вас, повинна насторожити кожного. Швидше за все перед вами хворий звір!

Хвора на сказ тварина різко змінюється: зла – стає незвично спокійною або боягузливою та понурою, а ласкава – примхливою, дратівливою, може не підкорятися господареві.

Зазвичай у таких тварин спостерігається рясне слиновиділення (піна з рота). При буйній формі сказу собака, наприклад, зривається з ланцюга, проковтує неїстівні предмети, нападає на всіх зустрічних тварин і людей.

Сказ може принести додому навіть кішка, яка часто ходить “полювати” далеко від житла.

Аби запобігти розповсюдженню сказу у регіонах в Україні стартувала весняна антирабічна вакцинація з пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу. Вона триває відповідно до Плану протиепізоотичних заходів на 2019 рік.

Як показує досвід європейських країн, саме вона є найбільш ефективним вирішенням питання ліквідації сказу серед диких тварин.

Кампанія з вакцинації проводиться вздовж українсько-польського кордону на території України і охоплюватиме Волинську і Львівську, а також частково Закарпатську та Рівненську області – майже 38,5 тис. км2.

Стартувала вакцинація, 24 квітня 2019, з території Волинської області.

Поширення вакцини у приманках здійснюватиметься за допомогою авіаційного транспорту, який обладнаний GPS-системами та системами реєстрації скидання вакцин для підтвердження, що повітряні судна слідують заздалегідь встановленими лініями. Усі процеси чітко документуються.

Приманка безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку із різким запахом м’ясокісткового борошна. Усередині – желеподібна капсула з вакциною проти сказу.

Такі заходи забезпечать створення стійкого імунітету у диких тварин, котрі є основними розповсюджувачами збудника сказу та значно покращать епізоотичну ситуацію в державі.

Держпродспоживслужба просить при виявленні приманок не забирати їх та не переносити.

Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

 

agronews.ua

admin

sdsdsdsdsd