Де сої рости добре

Для підвищення конкурентоспроможності сої до бур’янів необхідно дотримуватися оптимальних строків сівби, забезпечити високий агрофон, що підсилюватиме темпи росту рослин культури.

Восени для обмеження шкідливості осоту проводять лущення, перше здійснюють на глибину 6-8 см, друге — 12-14 см. Для контролю пирію використовують подвійне дискування на глибину 10-12 см важкими боронами.

Період від початку весняного обробітку ґрунту до сівби становить 30-40 днів, що дозволяє якісно підготувати ґрунт під посів та здійснити культивації після проростання бур’янів (фаза «білої ниточки») у міру появи нової хвилі бур’янів.

Якщо з осені поля під посів культури не вирівняно, весною виконують проміжну культивацію на глибину 10-12 см. У разі необхідності вона здійснюється також до внесення добрив. Передпосівну культивацію проводять на глибину 5-6 см з одночасним внесенням гербіцидів. На зрошенні ефективні дві весняні обробки: під час масових сходів ярих і зимуючих бур’янів — перша, друга (передпосівна) — під час появи середньопізніх бур’янів (амброзії, курячого проса, щириці, канатника, нетреби) з одночасним внесенням гербіцидів.

Пошкодження проростків культурних рослин не повинно перевищувати 1%. Враховуючи біологічні властивості сої, її рослини дуже ламкі, і на початкових фазах вегетації потребують «м’яких» режимів обробітку, тому що легко травмуються і пошкоджуються. Сходи боронують упоперек поля у сонячну погоду, коли рослини втрачають тургор і менше пошкоджуються боронами.

Перше боронування посівів рекомендується провести вже через 3-4 дні після сівби, коли насіння сої лише наклюнулося, а бур’яни знаходяться у фазі «білої ниточки», друге — через 8-10, третє — через 12-14 днів. Рослини сої переносять боронування легко. Лише фаза вигнутого коліна, яка настає за 2-3 дні до появи сходів, є критичною для боронування. На посівах сої, залежно від забур’яненості, як правило, проводять 1-2 післясходових боронувань, при цьому перше тоді, коли рослини вже добре укорінилися і мають висоту 10-12 см.

soya 15

Досходове боронування знижує забур’яненість сої на 40-50%, післясходове — на 50-60%, а досходове у поєднанні з післясходовим — на 65-75%. Під час боронування до сходів швидкість руху агрегату не повинна перевищувати 5-6 км/год, по сходах — 4-5 км/год. Строки проведення міжрядних обробітків і їх кількість залежать від появи бур’янів. За вегетацію виконують, як правило, 2-4 міжрядних обробітки.

Способи сівби. Соя має властивість формувати високий урожай за різних способів сівби, завдяки широкому діапазону зміни величини елементів структури врожаю. Останніми роками в США посіви зі звуженими міжряддями займають близько третини посівів.

Оптимальна глибина загортання насіння 4-5 см. На важких запливаючих ґрунтах, в умовах достатнього зволоження сіють на глибину 3-4 см. За умов недостатнього — глибше, 5-6 см.

Вагову норму встановлюють, залежно від маси 1000 насінин, посівних якостей насіння, кількості рослин. Вона коливається у межах 80-130 кг/га.

Сіяти сою починають, коли ґрунт на глибині 10 см прогрівається до 10-14°С. У господарствах північного Лісостепу оптимальний строк сівби сої на зерно — перша декада травня, допустимий до 20 травня. У південно-західному Лісостепу доцільніше сіяти її в останній декаді квітня і на початку травня. У західних областях і на Поліссі кращий строк сівби — перша половина травня. У південному Степу сою сіють 15-20 квітня.

Оптимальна густота стояння рослин перед збиранням за достатнього зволоження у зоні Лісостепу — 450-550 тис./га, недостатньому — 400-450 тис./га, на Поліссі — 400-450 тис./га, в Степу — 300-450 тис./га. Щоб одержати таку кількість рослин, необхідно за міжряддь 45 см висіяти для ранньостиглих сортів 600-750 тис./га схожих насінин, середньоранніх та середньостиглих — 550-650 тис./га, середньопізніх і пізньостиглих — 350-500 тис./га. За суцільного способу сівби з шириною міжрядь 7,5-15 см норму висіву збільшують на 10-20%.

 

agro-business.com.ua

admin

sdsdsdsdsd