Фермери України озвучили своє бачення земельної реформи

У місті Миргороді Полтавської області відбувся Перший всеукраїнський фермерський форум. Понад 250 фермерів зі всієї України зібралися обговорити ключові питання. Найголовніше питання – це можливе запровадження ринку землі, про це повідомив голова Агро-Продовольчої Ради Іван Слободяник.

Віталій Саблук презентував проєвропейську модель, де вся політика держави ґрунтується на підтримці саме дрібних фермерів, які є важливою частиною в економіці країни, які працюють на землі. Держава повинна підтримувати саме дрібних фермерів та знизити податковий тиск.

Саблук Віталій заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки»

Під час обговорення пролунало дві полярні думки:

Частина фермерів виступають категорично проти обігу землі, вважаючи, що її власником може бути виключно держава.

Натомість, основна частина фермерів готова говорити про цивілізований ринок землі за умови декількох складових.

Перший етап Всеукраїнського фермерського форуму викликав палкі дискусії.

“Безумовно, всі розуміють: ринок землі фактично існує через різні тіньові та “сірі” схеми. Проте найбільшою загрозою є відсутність ефективної правоохоронної і судової систем. Доки фермери піддаються нападам криміналу, а державні реєстратори переписують і перепродають їхні господарства, навіть розмови про ринок землі викликатимуть цілком зрозумілу засторогу і спротив”,- коментує Слободяник.

Перша і головна умова – ринок землі повинен враховувати національні інтереси України. Що це означає? Ринок, відкритий тільки для громадян України. Акцентована на фермерстві аграрна політика і державна підтримка. Пріоритетне право викупу землі і банківський відсоток, що дозволяв би реально при існуючій рентабельності врожаю викупляти цю землю.

Анатолій Гайворонський голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Дніпропетровщини

Необхідно врегулювати ситуацію з постійним користуванням – якщо держава не хоче віддати землю безкоштовно, має бути можливість викупити її в розстрочку за нормативною оцінкою. Така ж сама ситуація має бути з державною орендою. Потрібен напрацьований механізм пріоритетної купівлі земельних паїв на тій землі, яку фермер вже орендує. І ще багато чого.

Дмитро Гриб голова СФГ «РАЙДУГА»

Кожний з цих пунктів важливий, але ключовим залишається питання верховенства права.

Фермери побоюються ринку землі через велику недовіру до органів державної влади. Вони розуміють: без незворотності покарання для злочинців, при корумпованих правоохоронцях і суддях про рівні умови для всіх учасників ринку годі й думати.

Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродженння Полтавщини» Василь Бурлака озвучив звернення фермерів до президента  України Володимира Зеленського.

“Ми дуже хотіли, щоб на нашому зібранні були представники влади. 16 серпня ми написали листа й запросили на форум президента Володимира Зеленського особисто чи хоча б представника його нової команди, щоб донести наші думки. Але ми все одно передамо в Київ резолюцію форуму. А якщо треба, то й у Київ поїдемо, щоб інтереси фермерів теж враховували”, – зазначив голова ПОГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака. 

Василь Бурлака голова Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродженння Полтавщини»

Також фермери Полтавщини звертаються до Володимира Олександровича з великою тривогою, і з великою надією, що їх почують….Політика держави останніх років, нажаль, була направлена не на підтримку малих господарств, а на їх виживання. На бумазі писали одне, а на ділі відбувалося зовсім по іншому. Фермерів знищували великі латифундії, прокурори, держгеокадастри, сільські голови, і їх залишилось зовсім мало, залишилися самі досвідчені, цілеспрямовані, які вистояли і залишаються, як це не сумно,  тримати оборону від влади, рейдерів та інших негараздів. Фермери втомилися від не розуміння…

Віктор Галич керівник СФГ «Господар», голова «Асоціації фермерів та приватних землевласників відродження Полтавщини»

“Дайте  нам спокійно працювати на землі, щоб закони не лише приймалися, а щоб люди були захищені!»,- Віктор Галич, Керівник СФГ «Господар», голова Асоціації фермерів та приватних землевласників відродження Полтавщини.

“Все, що коїться зараз в країні – це беззаконня, нема верховенства права, в результаті чого страждають безневинні люди, які чесно працюють на землі, годують країну, а в них ще забирають найсвятіше, що в них є – це їхнє здоров’я, життя – постійними залякуваннями та нападами. І посягають на святу землю, на якій працювали діти прадіди. Дрібний фермер повинен бути захищений на законодавчому рівні. А ми, фермери України, будемо намагатися об’єднуватися для підтримки один одного. Адже разом – ми сила. В не дивлячись на всю інформаційну війну, яка зараз іде з усіх джерел, будемо відстоювати свої права і захищати та підтримувати один одного”,- прокоментувала  Наталка Тютюнник, голова ФГ “Тютюнники”, член Асоціації фермерів та приватних землевласників.

Хмара Степан Ількович, Сергій Тютюнник та Наталка Тютюнник голова ФГ “Тютюнники”, член Асоціації фермерів та приватних землевласників.

Фермери домовились провести наступний етап форуму в Києві та звернулися до керівництва держави з проханням не приймати жодних рішень щодо ринку землі без участі фермерської спільноти.

 

Якщо ми хочемо уникнути соціальних катаклізмів, вважаємо, що влада має до думки фермерів дослухатися!

 

agronews.ua

 

admin

sdsdsdsdsd