Прогноз розвитку хвороб на посівах ріпаку озимого і ярого у 2019 році

Фітосанітарний стан посівів ріпаків озимого і ярого у 2018 році і прогноз розвитку хвороб у ­2019-му складений на основі звітів обласних відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю у сфері насінництва і розсадництва Держпродспоживслужби України.

На посівах ріпаку ярого торік розвиток чорної ніжки мав місце в господарствах Тернопільської області за ураження 0,6% рослин на 12,0% обстежених площ.

Суха і спекотна погода вересня сприяла швидкому висушуванню ґрунту, що призвело до утворення ґрунтової кірки й ураження сходів озимого ріпаку чорною ніжкою. У третій декаді вересня на 5% обстежених площ хворобою було уражено 0,5–2,0% рослин, що на 10,6% менше рівня минулого року.

Розвиток чорної ніжки на рослинах озимого ріпаку ускладнить перезимівлю ослаблених рослин. Навесні, після відновлення вегетації, може спричинити розвиток кореневих гнилей. Тому поточного року розвиток хвороби прогнозується від незначного до помірного в окремих осередках за умов поганої аерації ґрунту, прохолодної дощової погоди, вегетації рослин на ущільненому, бідному на поживні елементи ґрунту, частим повертанням культури на попереднє місце.

04 395 53 2

Навесні цього року бактеріоз коренів уражуватиме рослини ріпаку озимого передусім за умов неякісного передпосівного обробітку ґрунту під посів ріпаку, що спричинятиме оголення кореневої шийки; недотримання оптимальних строків сівби, яке знижуватиме зимостійкість рослин за відсутності сталого снігового покриву; утворення тривалої льодової кірки на полях; різких перепадів температур, механічного пошкодження рослин.

За сприятливих (виснаження рослин через подовження вегетації під сніговим покривом за непромерзлого ґрунту, утворення притертої льодової кірки взимку й на початку весни; внесення високих доз азотних добрив восени) для поширення умов навесні 2019 р. прогнозує­ться прояв снігової плісені від незначного до помірного, здебільшого у західних, північних і центральних областях переважно на перезволожених ділянках із перерослими та недорозвинутими рослинами.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз) (Peronospora brassicae Gaeum.) повсюди розвивалась у посівах ріпаку озимого і ярого. Сприятливі погодні умови зимового періоду викликали навесні 2018 р. інтенсивне ураження розеткових листків. Масове поширення хвороби виявлено в господарствах Полтавської (100%), Тернопільської (87%) областей, де було уражено 7–8% рослин за розвитку хвороби 2–3%. На 24–48% обстежених площ ріпаку озимого у господарствах Львівської, Волинської, Хмельницької, Чернівецької, Черкаської, Кіровоградської, Київської, Херсонської областей захворюванням було уражено 3–7% рослин, осередково — до14% за розвитку хвороби 0,5–3,6%. У Пустомитівському районі Львівської області на 2,5–7% рослин озимого ріпаку пероноспороз уразив 3,4–10% стручків. У господарствах Закарпатської, Рівненської, Житомирської, Сумської, Луганської областей захворювання виявляли на 12–23% обстежених площ ріпаку озимого з ураженням 7–10% рослин, осередками до 15%, за розвитку хвороби 0,3–5%. Незначне поширення несправжньої борошнистої роси (1–4% уражених рослин, осередками до 8%) спостерігалося у господарствах Чернігівської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської областей з інтенсивністю ураження 0,5–5,0%.

На 82–100% обстежених площ ріпаку ярого несправжньою борошнистою росою у господарствах Тернопільської, Хмельницької і Київської областей було уражено 5–6% рослин за розвитку хвороби 0,1–1,8%. Незначне поширення її спостерігалось у господарствах Черкаської, Дніпропетровської, Житомирської і Чернігівської областей, де хвороба охопила 2–4% рослин із розвитком 1,3–3% на 7–39% обстежених площ ріпаку ярого.

З огляду на значний запас інфекції збудника хвороби в рослинних рештках, ґрунті, зараженому насінні й уражених рослинах з осені ріпаку озимого, в 2019 р., за умов прохолодної дощової весни — першій половині літа ймовірний розвиток хвороби від помірного до інтенсивного на ріпаках озимому і ярому.

04 395 55 1

Альтернаріоз (чорна плямистість) виявлявся у посівах ріпаків озимого і ярого в усіх ґрунтово-кліматичних зонах. Більш інтенсивно хвороба розвивалася у господарствах Рівненської, Закарпатської, Київської, Донецької і Луганської областей, де на 50–71% обстежених площ ріпаку озимого хворобою було уражено 5–8, в осередках — 10–12% рослин за інтенсивності ураження 0,5–5%.

В Івано-Франківській, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Житомирській, Харківській, Херсонській областях захворювання виявляли на 20–43% обстежених площ, де було уражено 3–5, в осередках — 10–14% рослин за розвитку хвороби 0,1–3%.

В осінній період під урожай 2019 р. альтернаріоз виявлявся на розеткових листках по­одиноких рослин повсюди, особливо на ранніх посівах ріпаку озимого. Більш інтенсивне поширення хвороби відбувалося у господарствах західних і центральних областей з ураженням 1–4, в осередках — 6–8% рослин за розвитку хвороби 0,1–2%.

Суттєве накопичення інфекції в уражених рештках, насінні капустяних культур створюють передумови для прогнозування повсюдного розвитку альтернаріозу в 2019 р. Характер розвитку хвороби залежатиме від погодних умов у період вегетації рослин: за умов високої вологості повітря у період наливу і дозрівання насіння ймовірний епіфітотійний розвиток, насамперед у загущених, забур’янених, полеглих посівах озимої та ярої культури, за передозування органічних і азотних добрив, за умов випадання атмосферних злив із вітрами після тривалої засухи, за температури навколишнього середовища вище 220С; за випадання рясних рос у нічні години.

04 395 54

Фомоз (рак стебла, некроз кореневої шийки) виявлено на 6,5% обстежених площ ріпаку озимого переважно в господарствах західних, центральних і південних областей. Так, у Закарпатській, Вінницькій, Запорізькій, Львівській, Черкаській, Полтавській поширення становило 3–7, в осередках — до 18% рослин за інтенсивності розвитку 0,1–4,2%.

На посівах ріпаку озимого в господарствах Тернопільської, Хмельницької, Волинської, Івано-Франківської, Житомирської, Запорізької, Херсонської областей фомоз виявлявся на 1–5, в осередках 8% рослин з інтенсивністю ураження 0,5–2%. Ураженість рослин ріпаку ярого фомозом не перевищувала 2% за інтенсивністю розвитку 0,1–0,2%.

Обстеження посівів ріпаку озимого під урожай 2019 року показало, що фомоз був поширений на розеткових листках рослин у господарствах Миколаївщини, де було уражено 10–30% рослин із незначним розвитком хвороби. Ознаки ураження фомозом виявлені восени в господарствах Львівської області на 3–6% рослин ріпаку озимого.

Враховуючи наявний запас збудника захворювання на рослинних рештках, у насінні, на уражених рослинах озимого ріпаку; за весняного боронування посівів і нанесенні рослинам механічних пошкоджень, за частих опадів і високої вологості повітря у фазі цвітіння ріпаку в 2019 р. прогнозується розвиток хвороби від помірного до інтенсивного.

Біла (склеротініоз) і сіра (ботрідіоз) гнилі виявлялись у посівах ріпаків північно-західних, центральних та південних областей у вигляді ураження стебел, окремих гілок і стручків.

У 2019 р. розвиток гнилей за сприятливих гідротермічних умов (вологість 60–90% і температура повітря 17–27°С у фази цвітіння-зеленого стручка рослин) відбуватиметься передусім на забур’янених, загущених полеглих посівах, на полях, де ріпак розмістили після нерекомендованих попередників (соняшник, льон, коноплі, конюшина, соя, гречка, капуста, огірки).

У жовтні 2018 року біла плямистістьбула поширена на посівах ріпаку озимого в господарствах Тальнівського і Уманського районів Черкаської області, де в середньому ступені було уражено 2% рослин на 5% обстеженої площі. Поширення хвороби відмічено на гібридах іноземної селекції.

Беручи до уваги наявність певного запасу інфекції збудника цієї хвороби на уражених рештках капустяних культур, у зараженому насінні та уражених рослинах ріпаку озимого, за умов прохолодної весни у фази бутонізації-цвітіння рослин, вологості повітря вище 80% впродовж декількох діб, довготривалого зберігання роси на листках ріпаку ймовірний розвиток хвороби у 2019 р. на ріпаку озимого буде від слабкого до помірного.

Восени 2018 року борошниста роса виявлялась на 20% обстежених посівах ріпаку озимого у господарствах Миколаївської області, де уразила 20% рослин за переважно слабкого розвитку.

За сприятливих для її розвитку умов протягом вегетації (суха спекотна погода або чергування тривалих засух із короткочасними дощами, тривала втрата тургору листків; недотримання сівозміни і просторової ізоляції між капустяними культурами, внесення високих доз азотних добрив) і наявності запасу інфекції у рослинних рештках у 2019 році прогнозується розвиток хвороби на ріпаках від помірного до значного.

04 395 55 2

Восени під час обстеження сходів ріпаку озимого під урожай 2019 р. циліндроспоріоз був виявлений у Тернопільській області на 8,5% обстежених площ з ураженням 2,2% рослин.

За сприятливих для розвитку хвороби умов протягом вегетації (висока насиченість повітря вологою, мряка, часті дощі, тумани, вітряна погода), наявності запасу інфекції у рослинних рештках і насінні у 2019 р. можливий осередковий розвиток хвороби на ріпаку озимому від помірного до значного.

Вертицильозне і фузаріозне в’янення виявляли в посівах ріпаків озимого і ярого на поодиноких рослинах, які в результаті ураження в’янули і гинули або передчасно дозрівали у фазі молочно-воскової стиглості зі щуплим насінням. Ураженість рослин культури коливалась у межах 0,1–2,2% (дані НУБіПУ).

Враховуючи певний запас інфекції вертицильозного і фузаріозного в’янення у рослинних рештках і ґрунті, за сприятливих для розвитку хвороби умов (насичена сівозміна капустяними культурами, посів ріпаку після соняшнику, льону, конюшини, сої, коноплі, які уражуються цими збудниками хвороби), у 2019 р. ймовірний осередковий розвиток хвороби від слабкого до помірного.

Цього року за наявного запасу інфекції слизистого бактеріозу в ґрунті на неперегнилих рештках уражених рослин, у насінні, за сприятливих гідротермічних умов у фази бутонізації-цвітіння рослин ріпаку ярого (впродовж 4–5 днів температура повітря 20–250С, вологість повітря — вище 80%, часті проливні дощі, вітряна погода) прогнозується розвиток хвороби від незначного до помірного.

 

agro-business.com.ua

admin

sdsdsdsdsd