Від чого слабшає горох: топ найпоширеніших хвороб

Занедужав горох? Визначили симптоми, але не знаєте, що за хвороба та як з нею боротись? Тоді читайте матеріал, де зібрано усі найбільш поширені захворювання бобової.

Існує такий досить поширений вираз «За царя Гороха», коли хочуть сказати про щось дуже давнє. Так от, навіть за того ж царя Гороха – сам горох страждав від поширення хвороб. З часом, зрозуміло, якісь з’являлись, якісь зникали, але зараз є близько 10 найбільш розповсюджених захворювань, що можуть турбувати культуру під час всього життєвого циклу. Кожна з них порушує обмін речовин, знижує продуктивність рослин, погіршує насіннєву і кормову якість зерна.

Аскохітоз

Загалом аскохітоз викликається чотирма патогенними мікроорганізмами, які зустрічаються як комплекс в польових умовах. Всі вони можуть розміщуватись на одній хворій рослині. Патогенні гриби, що викликають цю хворобу, здатні виживати протягом зимових місяців в рослинних рештках, заносяться із зараженими насінням або передаються здоровим рослинам з вітром і дощем.

Горох уражує темний та блідий аскохітози. Обидва розвиваються найкраще в вологих умовах, коли літо рясне дощами. Хоча аскохітоз любить вологу, хвороба також виникає і в посушливі роки, правда, з меншою шкодою на економічному рівні.

Темний аскохітоз, або як ще його називають грибкова виразка мікосферелла може спричинити втрати урожаю культури до 60%.

Шкода хвороби для гороху полягає в випаданні сходів, уповільненні розвитку рослин, передчасному засиханні і опаданню листя, зниженні якості насіння. В уражених в сильному ступені бобах, в порівнянні зі здоровими, утворюється на 22,4% менше насіння, їх маса знижується на 42,2%.

Аскохітоз гороху

Для виявлення цієї хвороби гороху слід звертати увагу на всі надземні органи рослин. Зокрема, на уражених листках з’являються темно-коричневі плями різної величини: від дрібних (1-2 мм) у вигляді точок, злегка опуклих, до великих, округлих, діаметром 8 мм. Великі плями, як правило, зональні, в центрі завжди темні. На уражених тканинах утворюються чорні дрібні точки. Останні розташовані по всій ураженій поверхні. На стеблах хворі ділянки мають вигляд бурих розпливчастих плям різного розміру, які поширюються. Уражене насіння має чітко виражені темні округлі плями. Зі збільшенням розміру плям глибина проникнення грибниці патогена в насінні зростає.

Протягом вегетаційного періоду гороху хвороба прогресує нерівномірно. Поряд з екологічними факторами, її розвитку в значній мірі сприяють пошкодження посівів бульбочкових довгоносики і механічні пошкодження тканин.

Якщо рослини гороху вразив блідий аскохітоз, то зниження продуктивності рослин призводить до недобору врожаю насіння 0,2-0,4 т/га. Хвороба проявляється протягом всього періоду вегетації рослин. Особливо сильно уражаються боби. Захворювання супроводжується появою плям світло-каштанового забарвлення з темною облямівкою і численними пікнідами в центрі (у вигляді дрібних чорних крапок). На листі і бобах уражені ділянки округлі, діаметром 8-10 мм. На стеблах і черешках плями видовжені, занурені в тканину. При злитті некротичних ділянок утворюються перетяжки, внаслідок чого ламаються стебла, засихають і опадають листя. Уражені молоді боби не розвиваються і часто гинуть. На рослинах, уражених в кінці вегетації, типові плями не утворюються, а на хворих ділянках формуються пікніди. Грибниця патогена, пронизуючи стулки бобів, проникає в насіння, стає зморшкуватою і покривається світло-жовтими розпливчастими плямами. Висіяне в ґрунт хворе насіння формує уражені сходи, які швидко гинуть.

Розвитку цього виду аскохітозу сприяють висока відносна вологість повітря і часті атмосферні опади. Тривалість інкубаційного періоду хвороби гороху становить від 3 до 13 діб.

При виборі способу боротьби з аскохітозом треба орієнтуватися на прогнози погоди. Якщо ви побачили симптоми, але потім погода встановилася без опадів, то патогени, ймовірно, просто залишаться на листках в нижньому ярусі, і це не буде величезною проблемою для врожайності. Але якщо умови сприяють подальшому розвитку хвороби, то треба провести обприскування фунгіцидом при ранньому цвітінні і повторити процедуру знову через 7-10 днів.

Афаноміцетна коренева гниль

Це агресивне захворювання, яке ще називають «водна цвіль», патогени якого легко переміщуються в ґрунті, що особливо небезпечно в дощовий сезон.

Незалежно від того, яке захворювання присутнє, симптоми кореневих гнилей виглядають однаково: пожовкле і зів’яле листя, низькорослі рослини. Коріння будуть коричневими, чорними або червоними, а зовнішній шар коренів відшаровується.

Зазвичай, навряд присутній лише один патоген, але, якщо наявний тільки афаноміцес — коріння будуть мати карамельний колір.

Якщо афаноміцетна коренева гниль виявлена, то почекайте шість-вісім років, перш ніж додати горох назад до сівозміні.

«Горох — культура нерегулярна. Його масове вирощування в господарстві почалось після сплеску цін 2017 року. У 2018 горох займав близько 10% у структурі сівозміни. Насіння обов’язково перед сівбою протруюється препаратом на основі металаксилу (25 г/л)+ флудіоксонілу (10 г/л ), а також проводиться інокуляція. Поки з даною культурою проблем не мали, хвороби не турбували», — розповів агроном Андрій Кисильчук.

Пероноспороз

Несправжня борошниста роса широко поширене захворювання гороху в районах з достатнім зволоженням. Найчастіше проявляється на початку бутонізації рослин. Уражаються всі надземні органи, спостерігається місцеве і дифузне поширення хвороби.

При місцевому ураженні зверху листя з’являються округлі білуваті або жовтуваті плями. З нижнього боку листків у місцях плям у вологу погоду утворюється сірувато-фіолетовий павутинний наліт. На стеблах і бобах виникають розпливчасті хлоротичні плями, а потім і наліт.

Захворювання інтенсивно розвивається при високій вологості і знижених температурах. Джерелом інфекції є залишки уражених рослин, в яких зимують патогени. Іноді збудник зберігається у вигляді грибниці в оболонці насіння.

Пероноспороз дуже шкідливий. Уражені ним рослини відстають у рості, часто мають карликовий вид, утворюють щупле зерно. У роки епіфітотії недобір врожаю зерна може досягати 0,5-0,7 т/га. Сорти культури, що були б стійкими до хвороби — відсутні.

«Загальний земельний банк у нас 2,4 тис. га, з яких 100-150 га кожен рік займає горох. Ціна на нього досить низька, але для сівозміни він потрібен. Культура повертається на площі в середньому раз на 12 років, тому вдається уникнути поширення хвороб. Але, в будь-якому разі проводимо профілактичні обприскування. Після цвітіння рослин обробляємо стробілуринами, препаратом на основі епоксиконазолу та піраклостробін у нормі 1 л/га. Бо, якщо, наприклад, плямистості з’являються на листі, врятувати рослини дуже важко. Крім цього, протруюємо насіння перед посівом», — розповів Валерій Ліневич, керівник СВК «Вівсяницький».

Борошниста роса

Борошниста роса

Борошниста роса поширена в Степу та Лісостепу України, а також в Центральній чорноземної зоні Росії. Виявляється у вигляді білого або борошнистого нальоту на листках, переважно з верхнього боку, стеблах, приквітки, квітках і бобах. Згодом наліт ущільнюється, стає брудно-сірим внаслідок формування клейстотеціїв. При сильному розвитку хвороби уражені частини рослин набувають грубу консистенцію і відмирають.

Гриб, що є збудником хвороби, легко переноситься вітром, крапельками дощу і комахами, викликаючи швидке поширення хвороби на посівах. Оптимальними умовами для проростання конідій є температура 20°C і висока вологість повітря.

Захворювання інтенсивно поширюється при температурі 20-25 ° C і відносній вологості повітря 70-80%. У цих умовах інкубаційний період хвороби триває 4-5 днів.

Дуже сильно розвивається борошниста роса на пізніх посівах гороху. Збудник її зимує в поле на залишках рослин у вигляді клейстотеціїв, з яких навесні поширюються сумкоспори. Стійких до хвороби сортів гороху немає.

Сіра гниль

Збудником сірої гнилі гороху є гриб Botrytis cinerea Pers. Хвороба набуває поширення на посівах гороху у вологі вегетаційні періоди. Шкода сірої гнилі полягає в зниженні врожаю насіння і погіршенні їх якості. У бобах, уражених на початку формування, насіння не утворюється.

Основним джерелом інфекції зараження є склероції гриба, які зберігаються в ґрунті і є стійкими до впливу несприятливих умов осінньо-зимового періоду. Гриб B.cinerea паразитує на багатьох видах рослин з різних ботанічних сімейств. Зокрема, на технічних, зернобобових, овочевих і ягідних культурах.

Хвороба може уражувати всі надземні органи рослин. Якщо говорити про квітки, то вони покриваються густим сірим нальотом і опадають. На бобах, починаючи з періоду їх формування, симптоми хвороби помітні в місцях, де тривалий час зберігаються відмерлі залишки частин квіток. Уражена ділянка стає буро-зеленою, в подальшому збільшується в розмірах, часто охоплює весь боб, який поступово покривається попелясто-сірим спороношенням гриба. У вологу погоду на ньому часто спостерігається формування склероции патогена, які в основному округлі, діаметром 1-5 мм, через деякий період зростаються між собою і набувають неправильну форму. При проявах хвороби в період дозрівання гороху плями на бобах не спостерігається, вони частково або повністю покриваються сірим нальотом. Уражені насіння набувають блідо-сірий відтінок, втрачають блиск і стають трухляві.

Сіра гниль призводить до значного зменшення врожаю зерна. Сортів, стійких до цієї хвороби, немає.

Звичайна мозаїка

Звичайна мозаїка

Захворювання характеризується тим, що спочатку жилки стають світлішими, а потім на окремих ділянок листа спостерігається помітне пожовтіння. Уражені листки іноді набувають подовжену форму, рослини відстають у рості і дають низький урожай.

Збудником хвороби є вірус Pisum virus 2 Smith, що зберігається на багаторічних травах, зокрема на конюшині і переноситься попелицями. Важливо те, що з насінням патоген не передається. У сухому листі може зберігати життєздатність протягом 45-50 днів.

Горохова нематода

Вражає горох, вику, сочевицю і люпин. Поширюється вогнищами. Хворі рослини відстають у рості і часто мають карликовий вид. Листя їх жовтіють, починаючи від нижніх до верхніх, і передчасно відмирають. Сильно уражені рослини в’януть і відмирають повністю. Коріння хворих рослин дуже тонкі, мляві і мало гілкуються. На них в весняний період спершу виявляються личинки, потім дорослі нематоди, а в середині літа — білі цисти.

Самки лимоноподібні або округлі, розміром 0,6-0,8 × 0,5-0,6 мм. Самці червоподібні, довжиною близько 1,29 мм. На рослинах, уражених цією нематодою, інтенсивно розвивається коренева гниль.

Коренева гниль

Одним із зовнішніх ознак захворювання є пожовтіння нижніх листків, яке досить швидко поширюється на листя верхнього ярусу. Пізніше коричневі плями з’являються на прикореневій частині стебла або стержневому корені. Згодом уражені ділянки набувають темно-коричневий колір, і на них утворюються різної глибини виразки. Під час відмирання стрижневого кореня в його верхній здорової частини утворюється велика кількість тонких додаткових корінців, в результаті чого перший має специфічну форму.

Часто в комплексі з кореневою гниллю проявляється трахеомікозное в’янення сходів. Хворі рослини відстають у рості, їх судини фарбуються в світло-помаранчевий або бурий колір. Листя і стебла жовтіють і засихають. Відмерлі рослини легко висмикуються з грунту, їх коріння, як правило, не мають бульбочкових бактерій. У суху погоду такі рослини швидко засихають.

У роки з підвищеною вологістю в період дозрівання і збирання гороху уражаються також насіння.

Заходи боротьби з хворобами гороху

Розміщувати посіви гороху в сівозміні слід так, щоб вони не були розташовані поруч з полями, де вирощувалися в минулому році зернобобові культури і багаторічні бобові трави.

Для захисту гороху від хвороб важливо підібрати кращий попередник,провести сівбу в сприятливі терміни. Дуже важливим заходом є боронування досходове і післясходове, що руйнує ґрунтову кірку, покращує його аерацію, знижує ураженість рослин збудниками кореневих гнилей. Під час вегетації гороху слід приділяти особливу увагу знищенню бур’янів, оскільки їх сильний розвиток призводить до пригнічення росту і розвитку культурних рослин, зміни мікроклімату в посівах в сторону оптимального для збудників (білої і сірої гнилей, іржі). Крім того, бур’яни можуть бути джерелом накопичення інфекційного матеріалу багатьох патогенів.

Стосовно хімічного захисту, аби отримати гарні сходи гороху, варто обробляти насіння якісними фунгіцидними протруйниками,  а також своєчасно проводити захист вже в процесі вегетації рослин.

superagronom.com

Поделиться

admin

sdsdsdsdsd