Причини поширення сажкових хвороб на озимій пшениці та як уникнути їх появи

Декілька останніх років агрономи господарств та працівники елеваторів відмічають зростання частоти проявів сажкових хвороб у зібраному врожаї. Чому ж спостерігається така тенденція і що потрібно, аби ситуація змінилась?

Про те, що прояв сажки — це не поодинокі випадки, свідчать сайти закупівлі агротрейдерів, де декларуються окремі умови прийому зерна з присутністю сажкових зерен. Сажкові хвороби знижують як урожай, так і його якість, що веде до економічних втрат сільгоспвиробників.

Спробуємо проаналізувати та розібратися з деякими із причин, які призводять до такої ситуації.

Неналежна боротьба з резервантами інфекції

Загальновідомо, що озима пшениця є гарним попередником для багатьох культур у сівозміні агропідприємств. У сучасних умовах сівозміни стали більш короткими в часі повернення культури на одне й те саме поле. Наприклад, та ж озима пшениця висівається  через 2-3 роки, а в деяких господарствах і два роки поспіль. Одним із основних попередників цієї культури у зоні Степу та частині Лісостепу став соняшник, внаслідок чого стають більш пізніми строки сівби, часто у зовсім сухий ґрунт.
Зменшення уваги з боку сільгоспвиробників до боротьби з падалицею зернових та злаковими бур’янами з родів Aegilops, Agropyrum, Poa, Bromus та іншими, які є резервантами інфекції твердої сажки пшениці, сприяє поширенню цього захворювання.

Посів некондиційного насіння

Сьогодні не приділяється належної уваги проведенню апробації насіннєвих посівів у рядових господарствах, насіння з яких призначене лише для внутрішньогосподарського використання, і часто господарство сіє інфіковане насіння, бо не відбувається переведення у товарні посіви тих площ, де ураження сажкою вище допустимого за ДСТУ. 

«Тому придбання елітного насіннєвого матеріалу в насіннєвих господарствах з високим рівнем контролю хвороб є однією зі складових отримання здорового зерна у товарних посівах», — вважає Михайло Макаренко, регіональний представник «Франдеса Україна».

Дехто може сказати, що все це вчорашній день і на сьогодні ми маємо такий могутній інструмент, як протруйники, що вирішують всі питання. Звідки ж тоді сажкові зерна в урожаї у тих господарств, де агрослужби відповідально ставляться до передпосівної підготовки насіння?

Невдало вибраний протруйник

«Економія на протруйнику зазвичай ні до чого хорошого не призводить» — такий висновок зробив Сергій Гутовський, регіональний представник «Франдеса Україна», розповівши, як одне господарство протруїло насіння пшениці тим, що, як кажуть, перше під руку потрапило. В результаті навіть не отримали сходи. Це, звісно, нетиповий приклад. Але головне, до чого може призвести така начебто економія, — до ще більших витрат на боротьбу із хворобами, які неякісний або неефективний протруйник допустив.

«Насправді нерідко буває, що виробники взагалі не протруюють насіння. Але таке «заощадження» призводить до того, що посіви поражаються хворобами, з якими доводиться боротися додатковими фунгіцидами. Але ж запобігти легше, ніж потім лікувати», — погоджується Ігор Шапаренко, регіональний менеджер «Франдеса Україна». 

І додає, що протруйник працює не тільки на насінні, він поширюється в ґрунті, діючи при цьому на патоген, що може там  перебувати.

Головний агроном компанії «Франдеса Україна» Ольга Левадна зауважує, що багаторічними дослідженнями та досвідом використання різних протруйників на озимих зернових в господарствах підтверджено, що для  забезпечення ефективної дії на насіннєву та грунтову інфекції слід користуватися багатокомпонентними препаратами. Зазвичай  складовими таких протруйників є діючі речовини, які належать до різних хімічних класів і мають відмінні механізми дії, завдяки чому і забезпечується більш повний захист від широкого спектру збудників хвороб.

«Особливо ефективними є препарати, що містять діючу речовину азоксистробін, який контролює розвиток патогенів різних класів, в тому числі і базидіальні гриби, які є збудниками сажкових хвороб. ТОВ «Франдеса Україна» має протруйник Вершина®, до складу якого входять дві універсальні діючі речовини — азоксистробін (клас стробілуріни) та тебуконазол (клас триазоли). Цей препарат забезпечує тривалий захист сходів озимої пшениці в сівозмінах, насичених зерновими культурами, і на полях з високим інфекційним фоном, підвищує стійкість рослин до стресів», — стверджує Михайло Макаренко. 

За його словами, препарат Вершина® сумісний з іншими фунгіцидними та інсектицидними протруйниками, зокрема з Койотом® (імідаклоприд, 600 г/л). Що актуально, якщо озима пшениця йде після колосових зернових і кукурудзи, та на полях, заселених ґрунтовими шкідниками і шкідниками сходів.

Погодні умови

Якщо розглянути ланцюжок «насіння-хвороба-протруйник-погодні умови» під час інфікування рослин, то можна знайти в ньому слабкі ланки, саме в яких і найчастіше допускаються помилки, що призводять до зниження результатів.

Протруюючи насіння озимої пшениці, слід розуміти, що з моменту нанесення робочого розчину на насіння починається розпад діючих речовин препаратів. Висіявши оброблене насіння у сухий ґрунт, наприклад, на початку вересня, та не маючи ефективних опадів для проростання зерна, сходи здебільшого отримуємо на початок-середину жовтня. Потрапляючи в грунт разом з насінням, діючі речовини протруйників продовжують свій розпад під дією біотичних та абіотичних чинників, і не факт, що вони будуть у достатній концентрації для контролю інфекції на момент можливого ураження в період отримання сходів та через 30 і більше днів після висіву.

«За літературними даними (Пересипкін та ін.,1989), тверда сажка вражає проростки озимої пшениці в температурному діапазоні від +4⁰С до +25⁰С.  Нижній поріг температури проростання озимої пшениці теж в цих межах ( хоча ріст рослини продовжується і при нижчих позитивних температурах). А як будуть поводити себе компоненти протруйників у такому температурному діапазоні? Більшість із них при температурах нижче +10⁰С різко знижують свою фунгіцидну активність і не здатні проконтролювати інфекцію», — зауважує Михайло Макаренко, регіональний представник «Франдеса Україна».

Враховуючи перелічені фактори, рекомендуємо агрослужбам максимально зменшувати період між висівом та отриманням сходів (відслідковувати прогноз погоди та притримуватись правила, що краще зерно на току, ніж на полі у сухому грунті), а для посівів, на яких ймовірна поява  сходів у більш пізні  строки, підбирати протруйники з такими компонентами, які мають триваліший період розпаду у ґрунті та на насінні, і ефективно діють при низьких позитивних температурах.

«Одним з найстійкіших в грунті серед протруйників є діюча речовина прохлораз (період напіврозпаду Т50 — 556 днів), який входить до складу двокомпонентного протруйника Таймень®. Прохлораз довго зберігається навколо насіння і в ґрунті біля коріння, забезпечуючи локальну дезінфекцію грунту, а також рухається вниз по коренях, знищуючи патогени і захищаючи первинну кореневу систему, чим сприяє подальшому росту сильних та здорових коренів. Завдяки прохлоразу та другій складовій препарату — тритіконазолу, який має системну тривалу дію, протруйник Таймень® діє на широкий спектр збудників хвороб рослин, сприяє формуванню потужної і здорової кореневої системи та збільшенню кількості продуктивних стебел», — зазначає Ольга Левадна.

У свою чергу, Михайло Макаренко наголошує, що протруювати насіння найкраще в найближчий до сівби час, можливо й перед сівбою.

«Наразі новомодні сівалки не завжди можуть висівати дещо зволожене насіння, тому з позиції сипучості зерна потрібно зачекати близько доби перед тим, як починати сівбу. Взагалі ж, для більш пізніх посівів рекомендую Вершину® — це ефективний препарат, який здатний працювати за доволі невисоких температур. А азоксистробін, одна з діючих речовин препарату, добре справляється з збудниками хвороб аж чотирьох великих класів грибів», — додав Михайло Макаренко.

Ігор Шапаренко, регіональний менеджер «Франдеса Україна», доповнив поради, зауваживши, що, окрім якості протруйника, варто також звертати увагу на технічне обладнання, яким насіння обробляється.

«Лопатою перемішувати явно не найкращий варіант, адже препарат має повністю вкрити насінину», — каже він, стверджуючи, що такий спосіб протруювання досі ще зустрічається серед аграріїв.

Отже, щоб потім не бідкатися про якість зібраного врожаю, над яким так тяжко працювали, варто піклуватися про рослину від самого початку — захищаючи насіння протруюванням і підходячи до цього процесу «із розумом».

 

superagronom.com

admin

sdsdsdsdsd