Ранньостигла озима пшениця – запорука стабільної врожайності якісного зерна в посушливих умовах

Кордін Олександр, канд. с.-г. наук, Тарасенко Олександр, канд. с.-г. наук, компанія Saaten-Union Romania.

Цьогорічний сезон для озимих культур загалом видався досить вдалим для отримання максимальної зернової продуктивності, втім значне підвищення середньодобових температур повітря в червні все ж внесло свої корективи. Аномально спекотні дні співпали з найбільш критичною фазою для озимої пшениці – «налив зерна» і це призвело до суттєвого зменшення показників маси 1000 зерен і натури зерна. В цих умовах відбувався «кастинг» сортів на посухо- та жаростійкість і велику роль зіграла група стиглості самого сорту. У ранньостиглих сортів налив почався раніше, тож і зерно формувалося раніше, більш ефективно використовуючи наявні запаси ґрунтової вологи. Середньостиглі та пізні сорти навпаки – в більшій мірі постраждали від посухи, формуючи меншу кількість зерен у колосі з мінімальною масою, що значно знизило генетично обумовлений потенціал їх продуктивності.

На основі проведеного добору, наукових та виробничих випробувань, оцінки екологічної адаптації та ступеня поширення сортів озимої пшениці в Румунії (а також Молдові, Болгарії та Угорщині), де традиційно спостерігаються недостатня кількість продуктивних опадів та частий прояв посушливих явищ, що є типовим для клімату центральної та південної частини України, зроблено обґрунтовані припущення щодо перспективності вирощування цих сортів і на території Степу України. Компанія Заатен-Уніон продовжує формування лінійки ультра-ранніх та ранньостиглих сортів з метою розширення ареалу вирощування їх у центральних областях та на півдні України, де традиційно розповсюджені місцеві сорти.

До раніше зареєстрованих сортів Фелікс та Атлон, ми отримали державну реєстрацію 2-х нових сортів – Катаріна та Центуріон і починаємо впровадження та продаж насіння для господарств. В Україні на цю посівну компанію в наявності є перша репродукція сортів Фелікс та Атлон, а для двох інших – Катаріна та Центуріон виробничі програми з розмноження першої репродукції з еліти починаються з цього сезону.

Сорт ФЕЛІКС – (різновид лютесценс) ультра-ранній сорт, у якого налив та дозрівання зерна відбувається раніше, дозволяючи максимально ефективно використовувати весняну вологу до настання посушливих умов. Зимостійкість добра, висота рослин 62–65 см, довжина колосу 7–8 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до проростання зерна в колосі, стійкий до посухи. Характеризується дуже високими показниками якості зерна – вміст білка 14,0%, клейковини – 29,6%, сила борошна – 330 а.о., об’єм хліба 990–1010 мл. Сорт віднесено до категорії сильних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напів-інтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні залежно від умов зони вирощування.

Сорт АТЛОН – (різновид лютесценс) середньо-ранній сорт із стабільно високою продуктивністю у всіх кліматичних зонах вирощування озимої пшениці. Зимостійкість добра, висота рослин 75–80 см, довжина колосу 8–9 см, гарна озерненість і стійкість до вилягання та посушливих явищ. Характеризується досить високими показниками якості зерна – вміст білка 13,4–13,6%, клейковини – 27,9%, сила борошна – 270 а.о., об’єм хліба 1000–1030 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, норма висіву 3,5–3,8 млн га, строки сівби – оптимальні або наприкінці оптимальних / допустимо пізні для зони вирощування.

Сорт КАТАРІНА – (різновид лютесценс) ранньостиглий напівкарликовий сорт, має швидкі темпи росту при відновленні весняної вегетації, забезпечує відмінні результати в посушливих умовах вегетації. Зимостійкість добра, висота рослин 55–60 см, довжина колосу 8–9 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до хвороб колоса. Характеризується високими показниками якості зерна – вміст білка 13,3%, клейковини – 27,6%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 920–1000 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напів-інтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні для зони вирощування.

Сорт ЦЕНТУРІОН – (різновид еритроспермум) середньо-ранній остистий сорт для отримання максимальної продуктивності в посушливих умовах. Зимостійкість добра, висота рослин 70–75 см, довжина колосу 7–8 см, має високий коефіцієнт загального та продуктивного кущіння та хорошу стійкість до осипання. Характеризується відмінними показниками якості зерна – вміст білка 13,5–13,9%, клейковини – 28,5%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 950–990 мл, сорт віднесено до категорії філер. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних та напів-інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, особливо в посушливих умовах, норма висіву 3,2–3,7 млн га, пластичний до строків сівби.

В таблиці приведені  результати демонстраційних полігонів в зоні Степу.

Урожайність зерна сортів озимої пшениці на демонстраційних полігонах, т/га, Україна, 2019 р.

Розташування демонстраційних полігонів

ФЕЛІКС

KATAРІНА

ЦЕНТУРІОН

АТЛОН

ТРУБЛІОН

ТОВ  Агроскоп АЦ, Дніпропетровська обл, Жовті Води

7,27

6,94

7,17

6,46

6,86

Корп. Степова, Дніпропетровська обл., Синельнікове

6,69

7,00

7,64

6,76

6,85

Інститут Зернових Культур НААН, Дніпропетровська обл., Дніпро

5,78

5,54

5,84

6,11

5,25

СТОВ Великосорочинське, Полтавська обл., В. Сорочинці

6,44

6,50

5,88

6,22

5,61

Полтавська ДСГС ім. Вавілова, Полтавська обл., Степне

5,28

5,43

5,31

5,07

5,56

ФГ Грига, Полтавська обл., Василівка

8,17

7,45

8,36

7,73

7,55

ІСГ Степу НААН, Кіровоградська обл., Созонівка

6,62

7,32

6,91

7,20

6,54

ТОВ Хлібодар,  Херсонська обл., Нижні Сірогози

6,74

6,27

6,27

6,35

6,55

ФГ Орбіта, Миколаївська обл., Березнегувате

5,79

5,73

5,47

5,18

5,59

Миколаївський НАУ, Миколаївська обл., Сеньчине

7,81

8,09

7,78

7,88

7,96

ТОВ Злагода, Запорізька обл., Дніпрорудне

5,13

7,47

7,25

5,86

6,11

ТОВ Сільгосптехніка, Запорізька обл., Токмак

5,16

4,65

4,96

4,68

4,81

Середнє (посушливі умови)

6,41

6,53

6,57

6,29

6,27

Загалом отримані результати повністю підтверджують існуючу гіпотезу – «ранньостигліші форми забезпечили в середньому більший урожай, ніж сорти з тривалішим періодом вегетації». Середньоранні сорти Атлон та Трубліон сформували в середньому 6,27–6,30 т/га, а більш ранні форми Фелікс, Катаріна та Центуріон – 6,41–5,57 т/га. Разом з тим, слід прийняти до уваги той факт, що в статті зроблене порівняння даних врожайності зерна ранньостиглих форм із середньоранніми, адже при використанні середньостиглих сортів різниця у зерновій продуктивності була б ще відчутнішою.

Таким чином, застосування сортів з раннім цвітінням, наливом і достиганням може сприяти підвищенню врожайності та якості зерна в посушливих умовах вирощування, отриманню більш стабільних валових зборів. Під такі сорти потрібно відводити не менше 30–40% площ у господарстві, а на іншій частині вирощувати більш пізньостиглі форми.

Світлик Михайло Іванович, Директор СФГ «Іванково», Криничанський р-н, Дніпропетровська обл.

«У нас в обробітку близько 900 га і вирощуємо озиму пшеницю щорічно на площі близько 300 га. Використовували декілька сортів різних груп стиглості імпортної та української селекції, та в останні роки помітили тенденцію до зниження продуктивності середньостиглих сортів через спричинене посухами. В цьому році на частині площ спробували ранньостиглі сорти Фелікс та Атлон селекції Заатен-Уніон. Результатом цілком задоволені: ультра-ранній сорт Фелікс забезпечив кращий показник по господарству – 7,6 т/га, а Атлон зібрали з урожайністю 6,7 т/га»

Крохмаль Сергій Миколайович, Керівник ТОВ «Агропартнер ЛТД»,  Знамянський р-н, Кіровоградська обл.

«Маємо успішний досвід з вирощування гібридів соняшника та кукурудзи селекції Заатен-Уніон, тож спостерігали останні 3 роки за випробуванням їхніх нових ранньостиглих сортів озимої пшениці в дослідах біля Кропивницького. Тому, одразу з моменту реєстрації сортів Фелікс та Атлон, активно включилися в роботу щодо розмноження сортів та виробництво першої репродукції. Сорти перевірені та цілком адаптовані до умов степової зони, де є велика потреба у високоякісному зерні ранньостиглої пшениці. В цьому році отримали врожайність сорту Фелікс 6,5 т/га та близько 6,0 т/га – сорту Атлон. Місцеві сорти косили з продуктивністю на 1,0–1,5 т/га менше».

Уханов Вячеслав Вікторович, Партнер ТОВ «Південний Насіннєвий Завод»,  Овідіопольський р-н, Одеська обл.

«В минулому році ТОВ «Три Да» та ТОВ «Агрі-Лан» розпочали спільний проект із розмноження насіння озимої пшениці та ячменю для південної частини України. Маючи великий досвід вирощування насіння сільськогосподарських культур основою успіху вважаю правильний підбір сортів для конкретної кліматичної зони та специфіки господарства. На основі досвіду наших партнерів із Заатен-Уніон Румунія, де в південній частині подібний клімат, вибрали до розмноження ранньостиглі сорти Фелікс та Атлон. Рік був складний – лише 85 мм опадів за вегетацію, тим не менш запланована врожайність вже кондиційного насіння в 5 т/га була перевиконана на 20–25%. Вибрані сорти мають значний потенціал продуктивності понад 10 т/га, але більш важлива їх висока посухостійкість та здатність формувати стабільний урожай за рахунок ефективного використання наявної вологи. З метою отримання якісного насіння вирішили також інвестувати кошти в сучасне очисне обладнання. В липні була змонтована та введена в експлуатацію перша лінія для виробника насіння ТОВ «Південний насіннєвий завод» із сучасним турецьким обладнанням для доробки насіння».

Поделиться  

admin

sdsdsdsdsd