Сітчаста плямистість ячменю

Виявляється у всіх зонах вирощування ячменю, особливо з підвищеною кількістю опадів. Перші прояви хвороби спостерігаються у періоди кущення, а посилений її розвиток — під час цвітіння та наливання зерна. Характерна ознака — поява на листках овальних бурих плям з блідо-жовтим обідком. Плями мають поздовжні і поперечні смуги, які утворюють сітчастий малюнок. Плями не зливаються, а листя не розщеплюється, чим зовні сітчаста плямистість відрізняється від смугастої. У місцях плям утворюється темно-сірий наліт, на колоскових лусочках і зернах уражених рослин можуть з’явитись малопомітні світло-бурі плями.
Збудником сітчастої плямистості є незавершений гриб Drechslera teres Shoem. Його грибниця не поширюється дифузно і розміщується у міжклітинниках ураженої тканини. Наліт на плямах — конідіальне спороношення гриба. Конідієносці темні, розміщуються пучками, циліндричні, довгасті, до 130 мкм завдовжки і 12 мкм завтовшки. Конідії світло-оливкові, циліндричні, з 3-8 поперечними перетинками, 80-175 х 15-22 мкм.
D.teres може зимувати у формі конідій на пожнивних рештках і зерні. На уражених рештках рослин, що перезимували, він може утворювати псевдотеції із сумками і сумкоспорами й тоді носить назву Pyrenophora teres Drechs. Сумкоспори навесні також можуть бути додатковим джерелом інфекції.
Відносно стійкими до хвороби є сорти озимого ячменю —Силует Акорд, ярого — Зерноградський 385, Одеський 115 та ін.

Фактори, що сприяють розвитку хвороби

1. Ранні посіви.

2. Температура повітря у фазі сходів 12-16 ° С.

Заходи захисту

1. Вирощування відносно стійких сортів.

2. Збір насіння з найменш уражених ділянок, їх очищення, калібрування, повітряно-тепловий або сонячний обігрів.

3. Дотримання сівозміни.

4. Рання глибока зяблева оранка.

5. Весняне боронування грунтів з обов’язковим спалюванням всіх виволочек на узбіччях доріг.

6. Внесення фосфорно-калійних добрив в суміші з мікроелементами (мідь, марганець).

7. Оптимальні Терміни посіву.

8. Протруювання насіння.

9. Обробка вегетуючих рослин фунгіцидами.

admin

sdsdsdsdsd